The Exies Turkey
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Björk, Çin Konserinde Olay Yarattı!

Björk, Çin Konserinde Olay Yarattı! Empty Björk, Çin Konserinde Olay Yarattı!

Mesaj  Elysion Çarş. Nis. 09, 2008 1:48 pm

İzlandalı şarkıcı Björk, 2 Mart’ta Çin’de ilk konserini verdi. Ancak bu konser, sanatçının Çin’de verdiği son konser olabilir. Zira Björk, Şangay Uluslararası Jimnastik Merkezi’nde verdiği konserinin kapanış şarkısı olan “Declare Independance”ta defalarca “Tibet!” diye haykırdı.

Çin Halk Cumhuriyeti, Tibet’in kendi sınırları içerisinde bulunduğunu iddia ederken, Björk, Tibet’in bağımsızlığını savunarak Çin’in en büyük tabularından birini yıkmış oldu. Bu olayla ilgili video ve dokümanlar İnternet’te dolaşmaya başlayınca Çinli internet siteleri Björk’e oldukça sert tepkiler vermeye başladı.

“Yetkililer göreve”, “Björk’ü istemiyoruz” gibi kampanyalar başlattılar. Ancak konserde bulunanlar olaya çok farklı bir gözle bakıyorlar. Pekin’de yaşayan bir Amerikalı olan Alex Pasternack’e göre “böyle bir şey yapmak oldukça cesaret isteyen bir iş. Björk daha ‘Tibet’ diye haykırmadan önce de ben Tibet hakkında düşünmeye başlamıştım çünkü şarkının sözleri buna çok müsait. Bağımsızlık ilan etmekten bahseden bir parça.”

Pasternack’in söylediğine göre konser sırasında izleyicilerden çok da fazla tepki gelmemiş. “Güvenlik güçleri olaya müdahale edecek mi diye etrafıma bakındım ama salonda hiç güvenlik görevlisi yoktu. Zaten kısa bir süre sonra da konser sona erdi. Ama ilk düşüncem Björk bir daha asla Çin’e davet edilmez şeklindeydi.”

Konseri düzenleyen Şangay merkezli Emma Entertainment şirketi olayla ilgili herhangi bir yorumda bulunmadı. Şangay konseri Björk’ün Çin’de vermesi planlanan tek konserdi.
Elysion
Elysion